Tydzień Edukacji Globalnej 2023 - "Pokój dla planety. Planeta pokoju."

Tydzień Edukacji Globalnej 2023 „Pokój dla planety. Planeta pokoju”

 

 

 

Jak co roku uczniowie Naszej szkoły aktywnie włączyli się w obchody Tygodnia Edukacji Globalnej, święta ludzi zainteresowanych światem i zmienianiem go. Wydarzenie odbywa się od 1999 roku z inicjatywy Centrum Północ-Południe przy Radzie Europy. Udział w TEG to możliwość włączenia się do globalnej akcji i wspólnego zmieniania świata na lepszy! To święto wszystkich, którym bliskie jest działanie na rzecz globalnych wyzwań, a także możliwość budowania wspólnoty i pokazania swojego zaangażowania.  

 

Z tej okazji nasze szkolne zespoły -uczniowie klasy 6,7 i 8- uczestniczyły w Festiwalu internetowym „Pokój dla planety. Planeta pokoju”. Razem zastanawialiśmy się, jaki jest związek konfliktów z planetą i jak poprzez drobne działania w szkole przyczyniać się do tego, żeby Ziemia stała się planetą pokoju. Opracowywaliśmy zagadnienia, takie jak zmiana klimatu, migracje, nasze kontakty z naturą, czy dbanie o różnorodność biologiczną, a do tego ćwiczyliśmy krytyczne myślenie. 

 

Jak mówić o konfliktach? Jak radzić sobie z nimi, żeby działać, a jednocześnie zachować wewnętrzny (s)pokój? Na te i inne pytania szukaliśmy odpowiedzi podczas tegorocznego festiwalu. Jego celem było podjęcie tematów planety i pokoju oraz włączenie się do aktywności odpowiadających na globalne wyzwania.

 

W trakcie festiwalu uczestniczyliśmy  webinariach dotyczących globalnych wyzwań:

 

1.Pokój w lesie. Dlaczego warto rozgościć się w przyrodzie?

 

2.Pokój w głowie. Jak nie dać się fake newsom w czasach konfliktów?

 

3.O języku pokoju. Jak kłócić się pięknie?

 


Do tego zespoły szkolne  wykonywały zadania w ramach gry korytarzowej, działając na terenie szkoły. Rezultaty swoich działań prezentowaliśmy  w Internecie, na platformie festiwalowej wykorzystującej Padlet. Podczas gry mogliśmy obserwować zmagania uczniów z innych szkół i dzielić się wrażeniami. Było to bardzo ciekawe doświadczeni wykorzystujące TIK.

 

B.Witkoś