Programowanie,robotyka i krawiectwo - kreatywne zajęcia z zakresu doradztwa zawodowego

19 lutego 2020 r. w ramach zajęć z doradztwa zawodowego w naszej szkole odbyły się zajęcia  z programowania, robotyki i krawiectwa, które przeprowadzili  nauczyciele  przedmiotów zawodowych p. E. Rubinowska  p. Tomasz Lalewicz  i p. Tomasz Wojtyś  ze  Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Niepełnosprawnych Ruchowo w Busku – Zdroju. W zajęciach wzięli  udział uczniowie klas V-VIII.

Zajęcia z programowania i robotyki były prowadzone w formie warsztatów. Programowanie  to  innowacyjna metoda nauczania, rozwijająca umiejętność logicznego myślenia.  Uczniowie kodują nie  tylko   wirtualnie ale i w rzeczywistości  fizyczny obiekt, którym można kierować i planować jego ruchy, również przy wykorzystaniu czujników robota.

Dużym zainteresowaniem wśród dziewcząt cieszyły się zajęcia praktyczne  z krawiectwa.  Na początku  p. E. Rubinowska przedstawiła     przepisy BHP dotyczące obsługi maszyn i urządzeń krawieckich  oraz ich budowy. Następnie dziewczęta zapoznały się z  podstawowymi technikami szycia na maszynie oraz ściegami: prostym, potrójnym, zygzakowatym, overlockowym, a także szwami dekoracyjnymi. Jednak największym zainteresowaniem  cieszyło się szycie na maszyno – hafciarce.

Warsztaty z krawiectwa  to dobra okazja,  aby rozwijać koordynację wzrokowo–ruchową. Doskonalić  precyzję manualną, wyrabiać smak estetyczny. Zajęcia te  przyzwyczajają do wysiłku, uczą cierpliwości i wytrwałości, ale przede wszystkim znajdują zastosowanie w życiu.

 Na polskim runku pracy  rośnie zapotrzebowanie  na  programistów  oraz wykwalifikowanych  rzemieślników  np. krawców.  Programiści nie tylko są  najbardziej poszukiwani,  figurują także jako jeden z najlepiej opłacanych zawodów.   

                                                                                   Małgorzata Wach