Dzień bez opakowań foliowych

Dzień bez Opakowań Foliowych

 

 

 

       25 stycznia 2024r.   w naszej szkole odbył się ,,Dzień bez Opakowań Foliowych”.

 

Z tej okazji uczniowie  przygotowali  gazetkę ścienną, udekorowali szkolne korytarze hasłami o tematyce ekologicznej. Samorząd Uczniowski  ogłosił również akcję pt. ,,Kto na niebiesko ubrany, ten niepytany”.

 

      Na długiej przerwie uczennica klasy 6a – Blanka Pytlik   wprowadziła   społeczność uczniowską w temat zanieczyszczeń środowiska opakowaniami foliowymi.
    Następnie uczniowie obejrzeli film edukacyjny o zanieczyszczeniu wód i  gleb wszechobecnym plastikiem. Warto nadmienić, że co roku  do wód, rzek i oceanów dostaje się od 0,8 do 2,7 mln ton plastiku. Trafiające do akwenów wodnych odpady z tworzyw sztucznych blokują odpływ  rzek,  kanałów czy wodociągów. Lekkie odpady plastikowe celowo lub przez czynniki atmosferyczne przedostają się do rzek, które znajdują ujście w morzach i oceanach. Najbardziej znanym „efektem” procesu zanieczyszczenia wód plastikiem jest Wielka Pacyficzna Plama Śmieci,  znajdująca się na Oceanie Spokojnym.
Plastikowe śmieci w  wodach mórz i oceanów rozkładają się na drobne fragmenty, które dostając się do organizmów zwierząt,  powodując ich śmierć z powodu uduszenia.

 

    Po obejrzeniu filmu odbył się konkurs szycia na czas recyklingowej,  wielorazowej i ekologicznej torby na zakupy z bawełnianej koszulki pt. ,,Materiałowe torby szyjesz – ekologicznie żyjesz” .
Po zakończeniu zadania poszczególne drużyny musiały zapakować leżące obok książki do uszytej torby.

 

Wyniki konkursu: 

 

I miejsce  -klasa  7a

 

II miejsce - klasa  8a i 6a

 

III miejsce –klasa   4a

 

IV miejsce  – klasa  5a

 

 

 

   Klasy 0 -3  miały za zadanie pomalowanie toreb ekologicznych.  Samodzielnie wykonały pomoc  logopedyczną w  postaci dmuchajki z przyniesionych surowców wtórnych.  

 

     Wszystkie klasy otrzymały dyplomy oraz  niespodzianki  zwalniające ze sprawdzianów, kartkówek i odpowiedzi ustnych  w wybranym przez klasę dniu.