Międzynarodowy Dzień Ziemi

„Ziemia w naszych rękach”

 

 

 

                                 22 kwietnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ziemi. Jest to największe ekologiczne święto na świecie obchodzone nieprzerwanie od 1970 roku.  W tym dniu na całym świecie odbywają się działania mające na celu promocję postaw proekologicznych w społeczeństwie oraz budowanie świadomości o przyszłości planety.   Tegoroczne hasło tego wyjątkowego święta brzmi: „Ziemia w naszych rękach”. W naszej szkole również zostały zorganizowane różnego rodzaju działania i zajęcia edukacyjne poświęcone tym zagadnieniom.

 

                         W tym dniu dzieci z grup przedszkolnych oraz klas I-III wspólnie wykonali plakat-kolorowankę na temat ochrony naszej planety. Uczestniczyli w edukacyjnych zabawach, podczas których szukali odpowiedzi na pytania: Jak możemy pomóc naszej planecie? O co i dlaczego prosi nas Ziemia ? Wskazywali na pozytywne działania mające na celu poprawę życia na Ziemi. Uczniowie przypomnieli zasady segregacji śmieci. Największych zainteresowaniem wśród najmłodszych cieszył się przygotowany tor sensoryczny, który został wykonany z materiałów recyklingowych. Dzieci z wielką radością spacerowały po torze zawierającym różnorodne, przyjazne dziecku wypełnienie, np. papierowe rolki, plastikowe butelki, zakrętki, liście, folię itp. Pokonując sensoryczny  tor przeszkód młody organizm dostarcza swojemu mózgowi szereg bodźców odpowiedzialnych za prawidłowy rozwój i integrację zmysłów.

 

                    Uczniowie z klas IV-VIII zasadzili w słoikach ozdobne rośliny. Powstałe barwne kompozycje kwiatowe będą dekorowały szkolny korytarz. Ponadto wykonali olbrzymi model kuli ziemskiej, na którym odpowiednimi barwami zaznaczali kontynenty.

 

                    W tym szczególnym dniu obowiązywał wszystkich strój w kolorze zielono-niebieskim. Na korytarzu szkolnym zaprezentowana została gazetka tematyczna poświęcona naszej planecie, propagująca hasła ekologiczne. Wszyscy uczniowie z dużym zaangażowaniem brali udział w przygotowanych zabawach, zajęciach oraz działaniach związanych z obchodami Dnia Ziemi.

 

PAMIĘTAJMY! Dzień Ziemi powinien trwać cały rok. Wtedy mielibyśmy szansę zrobić coś znaczącego dla ochrony naszej planety.

 

                                                      

 

mgr Barbara Witkoś

 

mgr Ewelina Pytlik