Finał ogólnopolskiej kampanii - "Dzieciństwo Mocy bez Przemocy”

Dobre dzieciństwo daje moc!

 

                   19 listopada 2024 roku odbył się finał ogólnopolskiej kampanii „Dzieciństwo Mocy bez Przemocy”, która została zorganizowana przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę oraz Krajową Koalicję na rzecz Ochrony Dzieci. Głównym partnerem kampanii była Rzeczniczka Praw Dziecka. Do akcji, która była wyrazem sprzeciwu wobec krzywdzenia dzieci, przyłączyła się również nasza szkoła.

 

                   Na zainaugurowaną w Sejmie 8 października 2024 roku akcję złożyło się wiele inicjatyw edukacyjnych, których celem było uwrażliwianie społeczeństwa na problem krzywdzenia dzieci w Polsce, wspieranie ludzi w reagowaniu na przemoc wobec dzieci, promowanie idei uważnego rodzicielstwa i promocja systemowych rozwiązań na rzecz ochrony dzieci przed krzywdzeniem.

 

                 Rodzice, opiekunowie oraz nauczyciele mieli możliwość wzbogacenia swojej wiedzy na temat przeciwdziałania przemocy, biorąc udział w specjalistycznych webinarach, których nagrania można obejrzeć na stronie kampanii.

 

                   W szkole zostały przeprowadzone lekcje on line, których celem było uwrażliwianie na problem przemocy wobec dzieci, zwiększenie wiedzy o problemie lub umiejętności unikania zagrożeń, szukania pomocy czy reagowania na przemoc rówieśniczą doświadczaną w świecie realistycznym oraz w Internecie.

 

                      W tym dniu na szkolnych korytarzach dominował kolor czerwony. Uczniowie tę niezwykle ważną akcję uszanowali ubierając czerwony element stroju jako wyraz  sprzeciwu wobec przemocy.

 

 

 

                       To, że 19 listopada formalnie zakończyła się kampania nie oznacza, że kończymy mówienie o tym, jak ważne jest zapewnienie jak najlepszego dzieciństwa każdemu z najmłodszych. Celem ogólnopolskiego wydarzenia było  zwrócenie uwagi na zapewnienie dzieciństwa pełnego miłości, poczucia bezpieczeństwa i radości. To od nas dorosłych zależy, jaka przyszłość będzie czekała dzieci . Dbajmy, by była ona oparta na wielkim dziecięcym uśmiechu.

 

                     To był czas refleksji, edukacji i wspólnego działania. Ufamy, że to doświadczenie otworzyło nam wszystkim oczy na wagę reagowania, gdy prawo dzieci do życia bez przemocy nie jest respektowane.

 

BĄDŹMY CZUJNI! REAGUJMY! RAZEM MOŻEMY BUDOWAĆ ŚWIAT BEZ PRZEMOCY!