Program edukacyjny WWF Polska - Program z Pandą.

 

Program z Pandą

To już ostatnie działania w uczniów związane z realizacją Programu edukacyjnego WWF Polska - Program z Pandą.

Dnia 12 kwietnia 2023 roku przeprowadzili eksperyment przyrodniczy z zadania
„ Z czego składa się powietrze?” Uczniowie dowiedzieli się, że tlen jest gazem, bez obecności
którego nie odbywa się proces spalania. W wyniku tego procesu wytwarza się dwutlenek węgla, który jest gazem cieplarnianym.

Dnia 24 kwietnia 2023 roku poszukiwali wiadomości na temat „O tym, co zmienia klimat”.
Głównym celem zdania było uzyskanie danych związanych z  efektem cieplarnianym – co go powoduje, jakie są jego skutki dla Ziemi i jak przed nim  chronić naszą planetę.

Dnia 26 kwietnia 2023 roku uczniowie realizowali zadanie pod hasłem „Co zagraża mieszkańcom Bałtyku?”. Koniecznie należy wpływać na władze, by podejmowały działania na rzecz przyrody i pilnować, by wielkie korporacje i mniejsze firmy dbały o środowisko. Działania pojedynczych ludzi również mają olbrzymie znaczenie. Każdy z nas może być odpowiedzialnym, rozważnym turystą dbającym o przyrodę. Możemy decydować, co robimy z naszymi śmieciami, unikać ich nadmiernego wytwarzania, oszczędzać energię, by chronić klimat.

Dnia 8 maja 2023roku przeprowadzili działania związane z tematem „O zwierzętach i ochronie ich siedlisk”. Każdy zespół zapoznał się z opisem wylosowanego gatunku i na jego podstawie pokolorował odpowiednie symbole, pasujące do wylosowanego zwierzęcia. Uczniowie zaznaczali, czy zwierzę preferuje dzienny czy nocny tryb życia, czy jest roślinożercą, mięsożercą czy wszystkożercą, jak dużego obszaru potrzebuje do życia, czy prowadzi samotny tryb życia czy jest rodzinny oraz jak duża jest jego populacja w Polsce. Dowiedzieli się, jak można pomóc zwierzętom, które zostały wyparte ze swoich siedlisk na skutek rozwoju cywilizacji.

Wraz z zakończeniem programu w tym roku szkolnym nie zapominamy o naszej planecie Ziemi. Pamiętamy, że to nasz i przyszłych pokoleń – Dom, o który należy dbać. Zgodnie z hasłem tegorocznych obchodów Dnia Ziemi- „Zainwestuj w naszą planetę” -jesteśmy za nią odpowiedzialni tu i teraz.

Dziękuję wszystkim za udział w programie i duże zaangażowanie.

                                                                                                                                                                                                                                                                                     B.W.